הנחיית תכנית

להלן מספר המלצות למיקוד החיפוש אחר מנתח/ת ההתנהגות המתאים עבורך:

תחומי התמחות, ניסיון עם אוכלוסיות ספציפיות וגילאי מטופלים

תחומי התמחות:

מרבית מנתחי/ות ההתנהגות הפועלים/ות כיום בישראל נותנים שירות במספר תחומים עיקריים:

  • הנחיית תכניות טיפול ביתיות: קידום אינדיבידואלים בעלי צרכים מיוחדים באמצעות הנחיית תכניות טיפול ביתיות ו/או שילוב במסגרת החינוכית.
  • הדרכות הורים: מתן מענה מקצועי, ליווי וייעוץ להורים לילדים בעלי התפתחות תקינה ו/או עם קשיי התנהגות.
  • הנחייה במסגרות: עבודה במסגרות שונות של מערכת החינוך ו/או במוסדות טיפול.

בנוסף, ניתן למצוא גם מנתחי/ות התנהגות אשר עוסקים בנישות ספציפיות כגון ייעוץ שינה, קשיי גמילה, הנחיית קבוצות חברתיות ועוד.

אוכלוסיות:

רוב מנתחי ההתנהגות בארץ מתמחים בטיפול וייעוץ לשתי אוכלוסיות יעד עיקריות:

  • לקויות התפתחותיות: מטופלים בעלי אבחנה של אוטיזם ולקויות התפתחותיות
  • התפתחות תקינה: ילדים/נוער בעלי התפתחות תקינה, אשר הוריהם מעוניינים בהדרכה מקצועית אודות סוגיות הקשורות בהתנהלות עם הילדים בחיי היום יום, קשיי התנהגות וכו'.

בנוסף, ניתן למצוא גם מנתחי/ות התנהגות אשר צברו ניסיון בקידום מטופלים עם לקויות נוספות כגון פיגור, קשיי קשב וריכוז, קשיי למידה ועוד.

גילאי מטופלים:

חלק ממנתחי/ות ההתנהגות מתמקדים בעבודה עם גילאים ספציפיים בלבד וחלקם עובדים עם מטופלים בטווח גילאים רחב יותר.

מנתחי ההתנהגות הפועלים כיום בישראל הנם בעלי ניסיון עם אוכלוסיות בגילאים שונים, עם לקויות/קשיים נקודתיים או ללא לקויות ועשויים להיות בעלי התמחות בתחום ספציפי וללא ניסיון בתחום אחר ולכן ישנה חשיבות לאיתור מנתח/ת התנהגות אשר בקיא/ה במתן השירות הספציפי אותו אתם מבקשים. 

אזורי עבודה

בתהליך החיפוש אחר איש המקצוע המתאים עבורכם, כדאי לשים לב למקום המגורים של מנתח/ת התנהגות. (פרט זה מופיע לרוב בכל הרשימות של אנשי המקצוע בתחום). מאחר ואופי העבודה בתחום כולל בד"כ ביקורים, הדרכות ותצפיות בבית המטופל ו/או במסגרת החינוכית אליה הוא משתייך, מרבית מנתחי/ות התנהגות עובדים באזורים הסמוכים למקום מגוריהם ולוקחים בחשבון נסיעות לבית הלקוח.

מומלץ לנסות ולאתר מנתח/ת התנהגות המתגורר/ת בסמוך לאיזור מגוריך.

זמינות

מידת הזמינות של מנתח/ת ההתנהגות הנה פקטור חשוב במציאת איש המקצוע המתאים עבורך. בפועל, שעות העבודה של מנתח/ת ההתנהגות קשורות בסוג השירות הניתן במסגרת הטיפול הספציפית. יש מנתחי/ות התנהגות אשר זמינים לעבודה בשעות הבוקר ו/או הצהריים בלבד. לחלופין, יש הזמינים לעבודה בשעות הערב או אחה"צ. ויש הזמינים לעבודה בכל אחד מחלקי היום. לחלופין, יש תכניות שילוב המחייבות זמינות של מנתח/ת התנהגות בשעות הבוקר או תכניות טיפול אחה"צ המחייבות זמינות של המנחה אחה"צ.

ולכן, אם לדוגמא אתם מחפשים מנתח/ת התנהגות לצורך הדרכת הורים בהתנהלות עם הילדים אחה"צ בבית, סביר להניח כי לפחות חלק מפגישות ההדרכה ייערכו בשעות אחה"צ. במקרה כזה אין טעם לפנות למנתח/ת התנהגות אשר זמינ/ה לעבודה בשעות הבוקר בלבד.

כדאי לנסות ולאתר מנתח/ת התנהגות הזמינ/ה לעבודה בשעות הרלוונטיות עבורכם.

זמינות

השכלה, הסמכה, עלות שכר, המלצות מהורים אחרים.

Scroll to Top
גלילה למעלה